Ako vybrať vhodné solárne batérie? Virtuálna vs. fyzická batéria. (2. Časť)

minulom článku sme si vysvetlili, čo sú fotovoltaické batérie a aké typy batérií pre solárne systémy poznáme. Teraz si odpovieme na ďalšiu dôležitú otázku, a to či je lepšou voľbou fyzická batéria alebo tzv. virtuálna batéria.

Fyzické solárne batérie

Fyzická solárna batéria je skutočné zariadenie, ktoré si inštalujete k svojmu solárnemu systému. Umožňuje priamo si uložiť prebytočnú energiu, napr. z fotovoltaických panelov, na neskoršie využitie. Spotrebiteľ tak nemusí byť pripojený na sieť. Najčastejšie ide o solárne batérie 12V, solárne batérie 24V alebo solárne batérie 48V, ktoré zaisťujú uloženie energie priamo u vás doma alebo vo firme. Medzi najobľúbenejšie patria solárne gélové batérie, známe svojou spoľahlivosťou, dlhou životnosťou a minimálnou údržbou.

Aké sú výhody fyzickej batérie?

  • Okamžité využitie energie – využívate vlastnú elektrinu, napríklad aj po západe slnka alebo kedykoľvek je to potrebné.
  • Nezávislosť od siete – čo je výhodné pri výpadkoch elektriny alebo v odľahlých lokalitách, kde je prístup k elektrine obmedzený.
  • Dlhodobá návratnosť – počiatočná investícia sa postupne vracia v podobe úspor za elektrinu.

Nevýhody:

  • Vyššia počiatočná investícia – kvalitné batérie nie sú lacné a preto na začiatku treba počítať s vyššou investíciou. Navyše, na inštaláciu batérie sú potrebné aj ďalšie zariadenia, do ktorých budete na začiatku musieť investovať.
  • Priestorová náročnosť – fyzická solárna batéria potrebuje vhodné miesto a podmienky na skladovanie.
  • Postupná degradácia kapacity – batérie sa časom opotrebúvajú, čiže ich kapacita sa znižuje. Ak vyrobíte viac energie, ako je možné uložiť, zvyšok sa stráca.
Ako vybrať vhodné solárne batérie? Virtuálna vs. fyzická batéria. (2. Časť)

Virtuálne batérie

Virtuálna batéria funguje ako služba – prebytočnú elektrinu posielate do siete a za to získavate kredit, ktorý využijete neskôr. To znamená, že prebytočnú elektrinu pošlete do siete, keď ju práve nepotrebujete a naopak, v prípade potreby si ju odtiaľ čerpáte.

Výhody virtuálnej batérie:

  • Žiadna starostlivosť o zariadenie – obrovskou výhodou je to, že nemusíte riešiť údržbu ani výmenu batérie.
  • Nižšia vstupná investícia – platíte len za službu, nie za fyzickú technológiu. Počiatočné náklady sú tak omnoho nižšie.
  • Šetrenie miesta – keďže odpadá fyzická batéria, nie je nutné riešiť miesto na skladovanie.

Nevýhody:

  • Závislosť od dodávateľa energie – musíte si vybrať vhodného dodávateľa a zvážiť  podmienky, ktoré sú pre vás najvýhodnejšie. Tieto sa však môžu meniť, prípadne môže dodávateľ účtovať rôzne poplatky.
  • Straty pri prenose – pri posielaní energie do siete a jej opätovnom využití môžu nastať straty.
  • Obmedzené využitie v prípade výpadku siete – bez pripojenia nemáte prístup k svojej energii. To je veľkou nevýhodou v prípade prerušenia dodávok elektriny.

Fyzická vs. virtuálna batéria. Ktorú si zvoliť?

Ak žijete v oblasti s častými výpadkami prúdu, prípadne si potrpíte na nezávislosť a máte dostatok priestoru, fyzická batéria (napr. solárne gélové batérie), je pre vás ideálnou voľbou. V závislosti od vašich potrieb si môžete zvoliť solárne batérie 12V pre menšie systémy, 24V alebo 48V pre väčšie inštalácie. Naopak, ak hľadáte pohodlné riešenie bez údržby a s nižšou vstupnou investíciou, zvoľte si virtuálnu batériu. Je pravdou, že každé z riešení má svoje výhody a nevýhody. Preto zvážte svoje potreby, rozpočet, ale aj technické možnosti. Ak sa neviete rozhodnúť pri výbere solárnej batérie, oslovte nás a radi vám poradíme s výberom.

solárne batérie banner
icon supersolar
Zobraziť všetky príspevky

Zdieľanie